ניתוחי שחזור

בין אם לאחר ניתוח אונקולוגי, פצעי לחץ או תאונה – לעתים יש צורך לשחזר איבר או רקמה בגוף. מומחיות ספציפית זו, הקרויה כירורגיה פלסטית משחזרת, מתמקדת בתיקון החסרים והעיוותים. ד״ר ינקו, מבכירי המשחזרים בארץ, עוסקת בתחום ייחודי זה באופן יומיומי למעלה מעשר שנים.

משך ניתוח
שעתיים או יותר
זמן עד לפעילות גופנית, ורחצה בים או בריכה
6 שבועות לאחר הניתוח
הרדמה
מקומית או כללית
אשפוז ללילה
לפי הצורך
תרופות נדרשות
בהתאם למקרה
אביזרים נלווים נדרשים
לא
מתי מקלחת
אחרי 24 שעות
זמן עד חזרה לעבודה
לרוב בין שבוע לחודש ימים
מה בעצם קורה בניתוח?
 • ניתוחי שחזור הם ניתוחים המייחדים את הכירורגיה הפלסטית שייחודה הוא ביצירת יש-מאין. על-פי החסר הקיים או הצפוי, מתוכנן ניתוח שבו מנצלים את הרקמות הקיימות כדי להשלים את החסר.
 • אחד מעקרונות הכירורגיה הפלסטית הוא החתירה לשחזור הפשוט ביותר אשר ייתן את המענה ההולם מבחינה תפקודית ואסתטית. כל זאת, תוך הקפדה למזער נזק או עיוות באזור שממנו נלקחת הרקמה להשלמה.
 • כמו בכל ניתוח, לרוב יש יותר מאופציה בודדת. כל האפשרויות נבחנות זו לצד זו, ויחד עמך נגיע לפתרון הנכון ביותר מבחינה רפואית אסתטית והמתאים ספציפית עבורך.
 • אופן השחזור משתנה, ויכול להתבצע במספר רב של טכניקות:
  • הקלה ביותר כוללת השתלת עור. עור נלקח ממקום אחד לצורך כיסוי על חסר עור במקום אחר. את האזור התורם ניתן לסגור בתפירה אך לעתים האזור מחלים מעצמו, בדומה לשפשוף. זהו ניתוח שניתן לבצעו בהרדמה מקומית ואינו דורש אשפוז. לרוב, לאחר השתלת עור אזור הניתוח חבוש למשך 4-7 ימים.
  • מתלה מקומי – ארגון מחדש של העור באזור. במרבית המקרים הצלקות מתוכננות כך שיוסתרו בקפלים טבעיים, תוך ניצול עודפי עור קיימים (למשל בצוואר או באזור הלחיים…). ניתוחים אלה ניתנים לרוב לביצוע תחת הרדמה מקומית, וניתן להשתחרר באותו יום ולהתנהל כרגיל.
  • מתלה מרוחק – ניוד רקמה מרוחקת, כאשר החסר גדול ומורכב.. ההליך אמנם מעט מסובך, אך בהחלט ניתן לנייד עור, שריר, שומן ולעתים אף עצם או שילוב של אלה, כאשר הרקמה כולה עודנה מחוברת לאספקת הדם ולכן ״חיה״. התכנון מורכב יותר, והניתוחים לרוב ארוכים ודורשים הרדמה כללית ואשפוז של מספר ימים, כדי לוודא שהליך ההחלמה תקין. גם במקרה זה, לרוב דואגים שה״תרומה״ של הרקמה תתבצע מאזורים שבהם ישנם עודפים (לדוגמה בטן תחתונה, או קפל בגב), כך שהחסר לא יורגש והאזור יישאר אסתטי.
  • מתלה חופשי – זוהי פסגת המורכבות השחזורית בטכניקה, הקרויה מיקרוכירורגיה. ניתן לקחת כל סוג של רקמה מאזור מרוחק כדי להשלים את האיבר או הרקמה החסרים. הרקמה נלקחת על כלי הדם שלה, וכלי דם אלו מחוברים ידנית מתחת למיקרוסקופ לכלי דם חדשים באזור הקרוב לחסר. ניתן להשתמש למשל בעור האמה או הירך לשחזור לשון, בשריר מהגב לכיסוי חסר גדול בקרקפת, או בעצם השוקית לשחזור לסת. אלה כמובן ניתוחים בסדרי גודל גדולים, מבוצעים תחת הרדמה כללית, אורכים כ-8 שעות ודורשים אשפוז של כחמישה ימים עד שבוע לאחר הניתוח.
לקראת ניתוח
 • בדיקות דם: ספירה, ביוכימיה ותפקודי קרישה
 • מעל גיל 45 ובעלי מחלות רקע – אק״ג וצילום חזה
 • בדיקות הדמיה נוספות לפי המקרה (לעיתים CT, MRI CT-angiogram)
 • הפסקת אספירין על פי הנחיה
 • יש להפסיק לחלוטין עישון 3 שבועות לפני הניתוח ו3 שבועות נוספים לאחריו, כדי לשפר את סיכויי הצלחת הניתוח
הימים שאחרי
 • בניתוחים שבהם תישארו לאשפוז, תטופלו בשיכוך כאבים במידת הצורך, החלפות חבישה ועזרה במקלחת יבוצעו על-ידי הצוות במחלקת האשפוז.
 • בניתוחים המבוצעים תחת הרדמה מקומית – תרופות נוגדות כאב שאינן דורשות מרשם יספיקו.
 • כמעט בכל המקרים יש לשטוף בעדינות במים וסבון לאחר 24 שעות.
 • שתלי עור יישארו חבושים ואין להרטיבם במשך 4-7 ימים. כמובן, אין צורך לוותר על היגיינה אישית – ניתן "לשטוף פנים" עם מגבת רטובה, או במקרה של גפה לאחר ניתוח – "לחבוש" אותה בניילון נצמד.
 • במקום צפויה להתפתח נפיחות קלה, אולי אף שטפי דם, בעיקר אם הנכם מטופלים בנוגדי קרישה ולא הונחית להפסיקם. אין לדאוג – זה יחלוף מעצמו. ניתן להשתמש בשקית קירור או באפונה קפואה למזער את הנפיחות במקום.
 • ביקורת והסרת תפרים לרוב כעבור 14-10 יום.
סיבוכים

כל ניתוח עשוי להסתבך. יש סיבוכים שעשויים לקרות בכל פעולה כירורגית וכאלה שייחודיים לניתוחי שחזור:

 • זיהום – לרוב, בניתוחים קטנים באזור הפנים אין צורך באנטיביוטיקה. בניתוחים גדולים יותר ניתנת במהלך האשפוז אנטיביוטיקה שמתאימה לחיידקים הנפוצים (חיידקי עור במקרה של שחזורים בגוף או חיידקים הנפוצים בחלל הפה והאף בשחזורי אונקולוגיה של ראש וצוואר). במקרה של פצעים כרוניים, כגון פצעי לחץ או כיבים ארוכי-טווח, נלקחת בדיקה הן לפני הניתוח הן במהלך הניתוח, כדי לתת אנטיביוטיקה מותאמת בדיוק לחיידקים שצמחו בתרבית. בכל מקרה, אם עולה החום, מופיע אודם, יש חום מקומי, הפרשה או החמרה בכאבים – אלה סימנים לזיהום – יש ליצור קשר לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי מתאים.
 • דימום – בעיקר באנשים המטופלים בנוגדי קרישה, אך לא רק בהם, עשוי להיות דמם או שטפי דם באזורים סביב הניתוח. בניתוחים גדולים משאירים נקזים, שמונעים הצטברות של דם באזור המנותח. במקרים נדירים נשוב לחדר הניתוח בשל דמם שאינו נשלט.
 • פעירת תפרים – לעתים בשל הנפיחות או מתח גבוה, תנועות חדות או הצטברות נוזלים מתחת לפני הניתוח, התפרים נמתחים ונפתחים. לרוב מדובר בחסר קטן שמחלים מעצמו, ולעתים נדרשת תפירה מחודשת.
 • צלקת – בכל מקום שבו מסירים רקמה נותרת צלקת. אנו משתדלים, כמובן, לבחור את שיטת השחזור כך שתיוותר צלקת מינימלית וחבויה ביותר. עם זאת, בניתוחים גדולים או בשתלי עור לעתים אין ברירה. בצלקת ניתן לטפל מוקדם ולטייב אותה על ידי סטרואידים, חבישות לחץ או טיפול בלייזר להבהרה.
 • כשל של המתלה – בכל מתלה המבוסס על כלי דם קטנים בעור. אחד הגורמים העיקריים לכשל של מתלה, כלומר לנמק חלקי או מלא של הרקמה אותה מביאים, הוא עישון פעיל. הניקוטין גורם לכיווץ של כלי הדם הקטנים ולמוות של הרקמות שתלויות בהם. כשלים נוספים עשויים להיות בגלל לחץ מקומי, בין אם בשכיבה על המקום, או בגלל שטף דם המתפתח באזור או סתימה בכלי הדם. בכל מקרה, מדובר בסיכון שקיים בשבוע הראשון שלאחר הניתוח, ובניתוחים גדולים, כמובן, הצוות הרפואי ואתם תקבלו הנחיות מדויקות על מה שמותר ומה שאסור. חלק מהמקרים ניתנים לפתרון באמצעות ניתוח, האם בעיה באספקת הדם מאובחנת מוקדם יחסית.
שאלות ותשובות

מכירים את הביטוי less is more ? לפעמים הפתרון הארוך יותר נותן תוצאה סופית שהיא אסתטית יותר ופונקציונלית יותר, וכל אופציה אחרת עשויה לגרום לחודשים של טיפולי פצע ולהחלמה ממושכת עם מגבלות תפקודיות קשות. במצבים שבהם הניתוח מבוצע מסיבה אונקולוגית, הימנעות משחזור טוב עלולה לגרום ל״חיסכון״ בממדי הכריתה הנדרשים, הגידול יוסר חלקית, ויידרשו תוספת של כימותרפיה וקרינה. ניתוחי שחזור מיקרוכירורגיים וניתוחי מתלים גדולים נחשבים ל"רולס רויס״ של השחזור. ד״ר ינקו מבצעת עשרות ניתוחים כאלה בשנה.

כמעט בכל המקרים התכנון הוא לקחת מתלה כך שהאזור התורם ייסגר בחתך בודד ולא יגרום לחסר. לכן, ברבות הימים מה שייראה שם זו צלקת בצורת פס עדין. במקרים אחרים, באזורים שבהם ישנם פחות עודפי עור, כמו בשורש כף היד, יש לעשות השתלת עור, וגם שם כעבור מספר חודשים הצלקת תתבהר וכמעט לא תיראה. מעבר לכך, כל מקרה נדון באופן פרטני עם המטופלים. כל האפשרויות מוצגות, ואז אם יש עדיפות לאופציה אחת על פני השנייה, לדוגמה מי שעובד הרבה עם הידיים או מי שעוסק בפעילות ספורטיבית ומעדיף להימנע מכל פגיעה ברגליים, ולו זמנית – יהיה לכך משקל מכריע בבחירת האפשרות המיטבית.

ראשית, חשוב לזכור שסיכויי ההצלחה גבוהים מ-95% (בלי להתרברב…), זהים לסיכויים המצוטטים במרכזים הרפואיים הגדולים בעולם. כמו שנאמר, תמיד יש יותר מאופציה אחת לשחזור, ותמיד נלקחות בחשבון תכנית אפשרית ב׳ ותכנית אפשרית ג׳. כשל הוא אירוע משמעותי, לא אירוע מינורי שניתן להחמיץ, ולרוב ככל שהימים חולפים הסיכוי שמשהו ישתבש במפתיע קטן.

אם בכל זאת מתגלה בעיה, החלופות יידונו במהירות המרבית ותתקבל החלטה לגבי המשך הטיפול.

שילוב ניתוחים מומלץ
לקבלת פרטים נוספים השאירו פרטיכם
צור קשר
מעוניינת לשפר את איכות החיים שלך?
צרי איתנו קשר
באיזה איזור את מעוניינת לטפל?