הזרקת בֹּטוקס

קמטי זעף? גלי רדיו במצח? צניחה של הגבות? כל השמות שבעולם לדברים שקל לשפר.

מה כולל ההליך?
  • החומר ונגזרותיו נמצא בשימוש כבר עשרות בשנים. הוא בעל פרופיל בטיחותי גבוה מאוד ומשמש לטיפול בפזילה בילדים, לעידון התכווצויות סביב העין, לשחרור ספסטיות (נוקשות שרירים) בשיתוק מוחין.
  • כיום קיימים בשוק בארץ 3 סוגים של תכשירים: בֹּטוקס, דיספורט וקסאומין. לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות על פני חבריו.
  • החומר מונע את התכווצות שרירי ההבעה, ולכן יעיל במיוחד בעידון קמטי ההבעה בשליש העליון של הפנים, כלומר את הקוים הרוחביים במצח, את קמטי הזעף האנכיים שבין הגבות, ואת קמטי המניפה בצדי העיניים.
  • ההזרקה עצמה אורכת כ-10 דקות ואינה כואבת – גם כיוון שלפני ההזרקה מורחים משחה מאלחשת וגם משום שהמחט היא דקה ממחט אינסולין.
  • ההשפעה לא נראית מיידית. לרוב, תוך כמה ימים ניתן להבחין בעידון הקמטים, וכעבור שבועיים מתקבלת התוצאה הסופית. ההשפעה נמשכת לפחות ל-3 חודשים, אך רבים מדווחים על השפעה למשך 6-5 חודשים.
לקראת ההליך

לא צריך להכין כלום!

מי שנוטלת מדללי דם בעלת סיכוי גבוה יותר להיווצרות שטפי דם. אך גם אלה נספגים במהרה.

 

הימים שאחרי

אין צורך לעסות, לקרר או לעשות דבר עם האזור המוזרק.

יש להשתדל לא לגרום ללחץ על האזור במהלך היומיים שלאחר ההזרקה, כדי לא לגרום לנדידה של החומר. יש להקפיד לא להתכופף יותר מדי, לא לעמוד בתנוחות הפוכות כמו ביוגה, לא לשכב לאורך זמן על הבטן עם הפנים כלפי מטה כמו במסאז׳.

גם פעילות גופנית נמרצת בשעות שלאחר ההליך או שתיית אלכוהול עשויה לגרום להחמרה בשטפי הדם בגלל הרחבה כללית של כלי הדם ועלייה בלחץ הדם.

 

סיבוכים
  • אסימטריה – תמיד קיימת אסימטריה בפנים, ולעתים דווקא תחת השפעת הבֹּטוקס היא מודגשת, למשל גבה אחת עולה גבוה מגבה אחרת. גם קצב השפעת הבֹּטוקס על קבוצות השרירים השונות הוא הדרגתי ושונה, ולכן עדיף להמתין עד חלוף שבועיים כדי לראות את ההשפעה הסופית. בכל מקרה, כשיש ספק אין ספק – תמיד אפשר לעבור במרפאה ונתקן את הדורש תיקון.
  • צניחה של הגבות –למעשה זה אינו סיבוך, אלא תופעת לוואי צפויה. החומר יודע רק לשחרר שרירים. שריר המצח אחראי על הרמת הגבות. ולכן כאשר מזריקים לאזור הגבות הן נוטות בתחילה לרדת מעט אך כעבור כ-3 שבועות האזור משתחרר והן שבות למיקומן הרגיל והמצח נותר חלק.

שטפי דם – בכל מקום מפגש בין העור לבין מחט עשוי להיווצר שטף דם. מי שנוטלת מדללי דם, ויטמינים שהם מדללי דם טבעיים, כגון  אומגה 3, וכן בעלת נטייה טבעית לכך – כמובן יותר מועדת לכך. נראה כי בהזרקה הראשונה, כשמתרגשים וחוששים מהתוצאות, עשויים לצוץ יותר שטפי דם, אולי בשל עליית הדופק ולחץ הדם כתוצאה מן החשש (שאינו מוצדק!). בכל מקרה, הם נספגים לחלוטין מעצמם. ניתן לזרז במעט את הספיגה על-ידי שימוש בארניקה (קרם או כדורים), שהוא מוצר טבעי לחלוטין ואינו דורש מרשם.

  • צניחת עפעף – סיבוך נדיר ביותר של הזרקה של בֹּטוקס, ואינו דומה לצניחה של הגבות. הדבר נובע מנדידה של כמות קטנטנה מהחומר שהוזרק אל תוך ארובת העין, המשפיעה על השריר שמרים את העפעף כמו תריס. למניעת התופעה, חשוב להימנע מלחץ ישיר על אזור הגבות בימים הראשונים (כמו למשל אצל קוסמטיקאית או במיטת עיסוי) וכן להימנע מהשפלת הפנים מטה לאורך זמן ממושך. ומה לגבי פתרונות? ראשית, יש לזכור שזה הפיך לחלוטין וצפוי לחלוף מהר יותר מהשפעתו הכללית של הבֹּטוקס (אמרנו, נדידה של כמות קטנטנה). שנית, ניתן להשתמש זמנית בטיפות הקרויות Iodipine (דורשות מרשם) הגורמות לפתיחת העפעף במנגנון העוקף את השריר שנחלש.
  • עמידות לבֹּטוקס – אמנם אנשים שונים מגיבים שונה לחומר, אך כמעט לכל מטופל ניתן להתאים מינון שיהיה די בו כדי לקבל השפעה אחידה ומספקת עבור מסת שרירי ההבעה שלו. לעתים נדירות ביותר מתפתחת עמידות לחומר, כך שגם לאחר הזרקה של כמות מספקת לא נראית כל תגובה. לעתים העמידות היא רק לאחד התכשירים (זוכרים – יש שלושה בשוק), ולעתים לכל השלושה. על פי ההמלצות, הזרקה לעתים תכופות יותר מאחת לשלושה חודשים עלולה לגרום להתפתחות עמידות כזו, אך אין לכך תימוכין חד משמעיים מדעיים.
שאלות ותשובות

הרפואה והמדע מנכסים לעצמם חומרים מרובים מהטבע, לצורך שימושים שונים. למשל, אנטיביוטיקה (במקור) יוצרה מעובש, וברור שכיום איננו מתייחסים לאנטיביוטיקה כעובש. החומר אכן במקור בודד כרעלן של חיידק, אך כיום כמובן מסונתז במעבדה, הוא ונגזרותיו, ומשמש במינונים מדודים ובהתוויות מסוימות לעידון התכווצות של שרירים. לכן, אין לחשוש מהמושג רעלן. כיום מדובר בתרופה ובמוצר רפואי, ולא צפויה השפעה על הגוף במינונים הקטנים ובהזרקה ממוקדת.

דברים רבים בטיפוח דורשים תחזוקה שוטפת: צבע לשיער, עיצוב גבות, ציפורניים, ולא תימנעי מהם בשל הצורך בתחזוקה. אין כל חובה לשוב למרפאה מדי שלושה חודשים, אלא רק כאשר חשים שהקמטים שבו ואינם אסתטיים. עם זאת, יש לזכור שבהזרקה סדירה השריר עובר מידה מסוימת של החלשות, כמו כל שריר שאינו פעיל, ולכן הפרשי הזמן בין ההזרקות ילכו ויגדלו עם הזמן. בכל מקרה, אם לא שבים ומזריקים, המצב חוזר לקדמותו ואינו מחמיר.

קורה לעתים קרובות שנשים שעברו הזרקת בֹּטוקס גילו כשבוע או שבועיים לאחר מכן כי הן בהריון. אין כל עדות שיש השפעה כלשהי בשלב זה על עובר, מה גם שבשלב זה של הריון טרם התפתחו בעובר תאי שריר ועצב שעשויים להיות מושפעים מהחומר. למרות זאת, בעת הריון ידוע לא מומלץ לבצע הזרקה, כיוון שאין כל מחקר מדעי שמעיד מהי ההשפעה של בֹּטוקס על התפתחות העובר. מחקרים מראים כי הטוקסין עובר במינון זעיר לחלב אם, ולכן אינו מומלץ גם בעת הנקה. את בהריון? מזל טוב, ניפגש אחרי הלידה וסוף ההנקה.

שילוב ניתוחים מומלץ
לקבלת פרטים נוספים השאירו פרטיכם
צור קשר
מעוניינת לשפר את איכות החיים שלך?
צרי איתנו קשר
באיזה איזור את מעוניינת לטפל?